Baggio’s Pisk: Udinese lokker til runde 2!

I Serie A podcasten kommer de to værter rundt om alt fra grå jakkesæt til saftige transfer-rygterne – og til slut er der fokus på, hvordan man kommer tilbage efter en hårde premiere runde i managerspillet.

De fleste Holdet.dk managers fik espressoen galt i halsen, da de så de to dyre Juventus-drenge Ronaldo og Chiesa på bænken i 1. Runde. 

Espresso-smagen blev så bedre, da de begge kommer ind og Chiesa leverer en assist til Ronaldo i overtiden. Men bitterheden kom tilbage – og det endte i minus, da VAR trak scoringen tilbage.

Men du skal ikke trykke på panikknappen og sælge ud, beroliger Christian Nørgaard Larsen og Thomas Søgaard Rohde, som kommer med en række tips til runde 2 i Serie A Manager.

Optakt til Serie A – Runde 2 

(managertips starter ved 36. min.)

Tre spillertips til Serie A

Den Billige
Ignacio Pussetto
Udinese
2.516.000
vs. Venezia (H)

Udinese kom godt fra start med 2-2 imod Juventus og på en offensiv back finder man Ignacio Pusseto. Han kommer ofte med frem og i sidste sæson scorede han 3 mål og havde et xG per kamp i sidste sæson på 0,30.

Den Frække
Gerard Deloufeu
Udinese
8.479.000
vs. Venezia

Den tidligere Klubhuset-favorit får en varm anbefaling med til runde 2. Han scorede imod Juventus og Udinese møder Venezia og derefter Spezia, så Gerard Deulofeu har rigtig gode muligheder for at bygge på den gode start. Han startede ude mod Juve, men fik 30 min. og Udinese åbner runden, så du kan tjekke om han starter inde.

Anfører-valget
Luis Muriel
Atalanta
8.152.000
vs. Bologna (H)

Han er en dyr herre, men han havde i sidste sæson den største xG på over ét expected-goal per kamp. Colombianeren scorede i sæsonåbneren og Atalanta har et godt kampprogram, hvor de møder Bologna på hjemmebane i runde 2 – og derefter Fiorentina (H) og Genoa (U) i runde 3 og 4.

Hør mange flere tips – og følg med i Christian Nørgaard Larsen og Thomas Søgaard Rohde’s fælles hold i podcasten: Baggios Pisk.

Top 3: vækst i runde 7
Handel åbner om:
392.000
1. Jurgen Ekkelenkamp
Udinese
3.113.000
306.000
2. Dan Ndoye
Bologna
3.946.000
247.000
3. Assane Diao Diaoune
Como
3.625.000
1.357.000
1. Mateo Retegui
Atalanta
7.857.000
938.000
2. Randal Kolo Muani
Juventus
6.438.000
931.000
3. Romelu Lukaku
Napoli
8.931.000
Tjek hold
Del med dine venner - det giver god manager-karma
Ingen kommentarer
Skriv en kommentar

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *