Én måned til EM: Hvordan kommer holdet til at se ud?

I dag er der kun en en måned til, at EM 2020 skydes i gang. Formbarometeret ser i denne uge på en potentiel dansk startopstilling samt holdets styrker og svagheder.

I denne uge opdateres dansker-formbarometeret i lyset af, at EM manager 2020 efter et års ventetid endelig er lanceret.

Ved slutrunder viser erfaringen, at mange managers ikke ser bort fra de røde farver, når managerholdet stilles. Derfor er fokus i denne uge på, hvordan Danmark stiller op samt, hvilke styrker og svagheder, holdet har. Du kan også læse sidste uges formbarometer og resten af EM Manager 2020 optakterne.

Hvordan bliver startopstillingen?

Startopstillinger er for managers, hvad vand er for planter – altafgørende! I dag giver jeg mit bud på Danmarks startellever forud for første EM 2020 kamp mod Finland. Priserne i managerspillet er også noteret:  

  • På mål: Kasper Schmeichel (5.000.000).    
  • Forsvar (højre til venstre): Daniel Wass (4.000.000), Simon Kjær (4.000.000), AC (3.500.000), Joakim Mæhle (3.500.000). 
  • Midtbane: Thomas Delaney (4.000.000), Pierre Emile Højberg (4.000.000), Christian Eriksen (6.000.000). 
  • Angreb (højre til venstre): Andreas Skov Olsen (4.000.000), Jonas Wind (3.500.000), Martin Braithwaite (4.500.000). 

Mest tvivl har jeg om angrebet, hvor der umiddelbart stadig er kamp om alle positioner. Et andet lille spørgsmålstegn er venstrebacken, selvom Mæhle efter en imponerende halvsæson i Atalanta, ser ud til at sidde på den. 

Top 3: popularitet
Spilstart om:
0 %
1. Francisco Conceicao
Portugal
2.000.000
0 %
2. João Felix
Portugal
5.500.000
0 %
3. Rafael Leão
Portugal
4.500.000
Sæt hold

Verdens bedste internationale defensiv  

Jeg tager klaphatten på, og siger ja. Målt op mod de store nationer, er vi, nok, på papiret et et lille stykke efter. Alligevel kan Danmark præsentere en fænomenal defensiv statistik. Siden VM begyndte har vi spillet 30 kampe, lukket 0,6 mål ind i snit og præsteret hele 18 rene bure. Ligesom ved VM i 2018 kan der altså være dansk guld at hente i defensiven. 

International topklasse på midtbanen  

Jeg kan ikke huske, hvornår Danmark sidst har sendt en midtbane afsted til slutrunde med så meget international klasse. Alle tre spiller fast for top- eller subtop klub i de største europæiske ligaer. Eriksen har nok haft en svær sæson i Inter, men har startet i fem af de seneste seks kampe. Vi krydser alt, hvad der kan krydses for, at han finder Hareide-formen frem. 

Angrebet – de store spørgsmålstegn 

Mens det er svært at få armene ned over forsvaret og midtbanen, er der væsentligt flere spørgsmålstegn på toppen. Det skyldes, at angrebet trods flere spændende spillere er vores svageste kæde. Her kunne man forestille sig, at Hjulmand valgte at rotere fra kamp til kamp afhængig af, hvordan han vil gribe modstanderne an.

NavnKlubPositionUge 16Uge 17Uge 18Total vækst
Jonas WindFC KøbenhavnAngriber11200017600076000364000
Andreas ChristensenChelseaForsvar144000102000116000362000
Jonas LösslFC MidtjyllandMålmand147000142000-22000267000
Kasper SchmeichelLeicester CityMålmand19100024000-20000195000
Robert SkovHoffenheimAngriber5800002600084000
Pierre Emile HøjbergTottenhamMidtbane4400052000-2200074000
Thomas DelaneyDortmundMidtbane4700002600073000
Marcus IngvartsenUnion BerlinAngriber380000-1600022000
Daniel WassValenciaMidtbane-8000-220005200022000
Jens JønssonCadiz CFMidtbane-6700052000240009000
Frederik RønnowSchalke 04Målmand-50000-5000-10000
Yussuf PoulsenRB LeipzigAngriber-100000-5000-15000
Nicolai BoilesenFC KøbenhavnForsvar-10000-5000-4000-19000
Martin BraitwaiteFC BarcelonaAngriber-10000-5000-5000-20000
Joachim AndersenFulhamForsvar0-24000-34000-58000
Jannik VestergaardSouthamptonForsvar-14000-38000-24000-76000

 

Del med dine venner - det giver god manager-karma
Ingen kommentarer
Skriv en kommentar

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *