
Manchester Uniteds pludselige dobbeltrunde
10. januar 2023 Premier ManagerOprindeligt havde Chelsea, Manchester City, Tottenham og Fulham dobbeltrunde i runde 4, men nu har Crystal Palace og Manchester United også fået dobbeltrunde. Mest interessant er det, at Manchester United nu også har dobbeltrunde.
Premier Leagues 4. runde starter torsdag aften kl. 21.00, hvor Fulham hjemme tager imod kriseramte Chelsea. For en uge siden havde de fleste planer om, at fylde holdet op med Chelsea-spillere, men efter kun 1 sejr i de sidste 8 Premier League kampe og et 4-0 nederlag til Manchester City i FA Cup’en, kigger mange nok en lidt anden vej.
I denne uges podcast består Klubhuset som altid af vært Andreas Vidførle samt medvært Nikolai Linares.
Dobbeltrunden der ikke frister
Manchester City og Chelsea er de to eneste klubber, der er favoritter i begge deres dobbeltrundekampe. Manchester City møder dog Tottenham som de har tabt til i 4 af de sidste 5 kampe og så lokalopgøret på Old Trafford, hvor Manchester United vil gøre alt for at tikke en kæp i hjulet på Citys mesterskabsdrømme. Yderemere er det kun i defensive og så lige Håland, der rigtig indeholder værdi.
Chelsea har to fine kampe, men med kun 1 sejr i de sidste 8 Premier League kampe er der ikke meget der frister ved Chelsea. Ydermere har Chelsea ingen rigtig målfarlige spillere mens deres defensiv heller ikke har set overbevisende ud.
Klubhuset har gjort sig en masse overvejelser omkring, hvem man bør købe til dobbeltrunden, men for en sjælden gang skyld falder valget ikke på klubberne med dobbeltrunde.
Podcasten til Premier Manager
For flere anbefalinger til Premier Manager, så tag og lyt til podcasten og hør hvem Klubhuset sætter på deres fælleshold til runde 4. Du kan høre podcasten her:
Klubhusets hold til runde 4
Klubhusets anbefalinger
15% af managerspillerne har ham allerede på sit hold, men for de resterende 85%, der ikke har ham kommer nu en fin anledning til at få ham ind, nu hvor der alligevel skal sælges lidt spillere. Mitoma har efter VM slutrunden leveret xG 1,82 i kun 3 kampe og scoret 2 mål, der burde have været 3.
Brentford har været forrygende og selv uden Ivan Toney formåede de at slå Liverpool overbevisende. En af de bedste spillere i den kamp var netop Yoane Wissa, der er blandt de mest målfarlige spillere i Brentford med en xG90 på 0,32 og en spiller der historisk levere en anelse bedre end sine xG.
Tyske Kai Havertz er Chelseas mest sandsynlige målscorer og i to kampe, hvor Chelsea er favoritter, er han et af de sikreste bud på en vækstende spiller i denne runde. Ulempen er at han i næste runde skal til Anfield og møde Liverpool.
Hvis du vil have flere managertips fra Klubhuset, så kan du abonnere på podcasten.
Abonner her:
Anbefalingsdysten; Vidførle vs. Nikolai
Fra runde 2 af kommer Vidførle og Nikolai med deres bedste anbefalinger til runden i de tre kategorier; Rundens billige anbefaling, rundens frække anbefaling og rundens anførervalg. Spillervæksten lægges sammen i hver runde, og den med den største samlede spillervækst i runden vinder den pågældende runde.
Vidførle 2 – Nikolai 0
VIDFØRLE | NIKOLAI | ||
---|---|---|---|
Runde 2 | Den billige | Edozie | Perraud |
Den frække | Willian | Mitrovic | |
Anførervalget | Nunez | Salah | |
Total | |||
Runde 3 | Den billige | Lyanco | Elyounoussi |
Den frække | Bailey | Ødegaard | |
Anførervalget | Kane | Rashford | |
Total | 000.000 | 000.000 | |
Runde 4 | Den billige | Mitoma | Pinnock |
Den frække | Wissa | Mbeumo | |
Anførervalget | Rashford | Havertz | |
Total | 000 | 000 | |
Runde 5 | Den billige | Gibbs-White | E. Ferguson |
Den frække | Estupinan | Ødegaard | |
Anførervalget | Saka | March | |
Total | 000 | 000 | |
Runde 6 | Den billige | Gnonto | Sarmiento |
Den frække | Mudryk | Wout Weghorst | |
Anførervalget | Rashford | Bruno Fernandes | |
Total | 000 | 000 | |
Runde 7 | Den billige | Lamptey | Rico Lewis |
Den frække | Magalheas | Grealish | |
Anførervalget | Saka | Nketiah | |
Total | 000 | 000 | |
Runde 8 | Den billige | Tarkowski | Summerville |
Den frække | Felix | Cunha | |
Anførervalget | Rashford | Alvarez | |
Total | 000 | 000 | |
Runde 9 | Den billige | Ogbonna | Bajcetic |
Den frække | Gakpo | Van Dijk | |
Anførervalget | Nunez | Saka | |
Total | 000 | 000 | |
Runde 10 | Den billige | Ferguson | Pinnock |
Den frække | Mbeumo | Watkins | |
Anførervalget | Martinelli | Kane | |
Total | 000 | 000 | |
Runde 11 | Den billige | Jensen | Ferguson |
Den frække | Ward Prowse | Gakpo | |
Anførervalget | Mac Allister | Toney | |
Total | 000 | 000 | |
Runde 12 | Den billige | Forfana | Lenglet |
Den frække | Havertz | Felix | |
Anførervalget | Saka | Martinelli | |
Total | 000 | 000 | |
Runde 13 | Den billige | ||
Den frække | |||
Anførervalget | |||
Total | 000 | 000 | |
Runde 14 | Den billige | ||
Den frække | |||
Anførervalget | |||
Total | 000 | 000 | |
Runde 15 | Den billige | ||
Den frække | |||
Anførervalget | |||
Total | 000 | 000 | |
Runde 16 | Den billige | ||
Den frække | |||
Anførervalget | |||
Total | 000 | 000 | |
Runde 17 | Den billige | ||
Den frække | |||
Anførervalget | |||
Total | 000 | 000 |
Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *