Suzuka venter: Hvem skal du have på dit managerhold?

Efter en uges pause er vi klar til endnu et spændende Grand Prix! Sprintløbet gav os masser af drama, så lad os dykke ned i højdepunkterne – og kigge frem mod Suzuka.

Sprint-weekendens overraskelser
Fredagen bød på et uventet resultat i Formel 1 – og derfor også i Motor Manager: Hamilton tog pole i en Ferrari, mens McLaren-favoritterne måtte nøjes med P3 og P6. Hamilton formåede at fastholde sit stærke sprint-resultat hele vejen til mål, men løbet var præget af uforudsigelige resultater, der gjorde det svært at vurdere styrkeforholdene.

Søndag fik vi dog klare svar. McLaren viste, at de er mesterskabsfavoritterne i år. Men nu venter Suzuka – og med udsigt til regn på søndag kan vi få endnu et kaotisk løb, præcis som i Australien.

Red Bull ryster posen
Red Bull har allerede foretaget ændringer i deres lineup efter Liam Lawsons (7.6 mio.) svage præstationer og Tsunodas stærke form. Det betyder, at du nu kan få en kører i topform til kun 4 millioner – uden at risikere, at hans løb ødelægges af dårlig VCarb-strategi.

3 manager-tips til Suzuka

Enabler: Yuki Tsunoda (4.095.000)
Tsunoda er blevet en endnu stærkere enabler med sine præstationer i VCarb. Spørgsmålet er, om han kan følge med i Red Bull-bilen – men til 4 millioner er han et scoop, selv hvis han kun kører en P10 hjem. Lige nu er han “kun” valgt af 21 %, hvilket gør ham til en potentiel gamechanger.

Must-have: Oscar Piastri (8.455.000)
Australieren har vist i de seneste to løb, at han ikke bare er McLarens andenkører. Han overgik Lando Norris (11.6 mio.) på alle parametre i Kina og har nu to års erfaring i Formel 1. Til 8.5 millioner – hele 3 millioner billigere end Norris – er han et must-have.

Kaptajnen: Max Verstappen (12.420.000)
Vejrudsigten melder regn på søndag, og vi ved alle, hvem der excellerer i våde forhold: Verstappen. Selv hvis vejret skulle holde tørt, finder han altid en måde at sikre et godt resultat.

Forbered dig på en spændende weekend i Suzuka!

Del med dine venner - det giver god manager-karma
Ingen kommentarer
Skriv en kommentar

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *