To veje til succes i Motor Manager – Klubhuset gør dig klar til 2026

Motor Manager 2026 nærmer sig med fuld fart, og hvis du vil stå skarpt fra start, så skal du lytte med i Klubhuset.

Vært for manager-podcasten Klubhuset, Andreas Vidførle, får besøg af en ægte Formel 1 og manager-haj: Lars Kroot. 

Indehaver af Motor Manager sølvnålen fra 2022 og rundesejre i både 2023 og 2025. En dedikeret Formel 1-entusiast, der tidligere har skrevet optakter til Motor Manager – og som i podcasten deler sin strategi for, hvordan du skal sammensætte dit hold i år.

For der er to veje at gå. Men først lidt om de nye motorer og point i managerspillet.

Nye regler – nye muligheder

2026-sæsonen byder nemlig på markante ændringer.

Både front- og bagvinge kan nu bevæge sig, hvilket øger aerodynamikken for de bedste racerbiler. Motorerne går mod en 50/50-fordeling mellem forbrænding og elektricitet, og DRS er erstattet af et nyt boost-system, der stiller større krav til genopladning i svingene – og til kørernes evne til at multitaske og manøvrere under pres.

Feltet er samtidig udvidet fra 10 til 11 hold. Et nyt team er kommet ind (Caddilac), og et andet (Audi) har overtaget pladsen fra et tidligere hold (Sauber). 

Spørgsmålet er selvfølgelig: Skal du satse på de nye drenge i klassen? Det dykker Klubhuset ned i.

En interessant pointe fra optakten er, at de nye motorregler potentielt kan favorisere de teams, der selv producerer deres motorer – altså de traditionelt største aktører. Reglerne skulle gøre feltet tættere, men testkørslerne har indtil videre ikke peget i den retning.

Tre ting vi lærte af testen

Ifølge gennemgangen i Klubhuset er der især tre ting, du skal bide mærke i:

  1. Næsten alle hold så stærke ud – kun ét skuffede markant.
  2. Styrkeforholdet i toppen ligner sig selv, med fire dominerende hold.
  3. Afstanden til midterfeltet ser faktisk ud til at være vokset.

Men der er stadig ubekendte faktorer. Flere teams har kørt med ekstra vægt og kan have holdt igen med at vise deres reelle topfart. Andre kæmper stadig med for tunge biler og skal finde sekunder gennem udvikling – og år 1 med et nyt reglement åbner altid op for uventede motorfejl og overraskende DNF’ere. 

Det er med andre ord svært at læse feltet rigtigt. Men vi gør et forsøg.

Nye tiltag i Motor Manager

Ligesom i Formel 1 har managerspillet også fået en opdatering:

  • 5 ekstra udskiftninger (fra 20 til 25)
  • Flere penge til vinderen (fra 220.000 til 250.000)
  • 25.000 ekstra for at slå sin teamkammerat

Især den sidste ændring kan få stor betydning for din strategi.

Hvor starter man?

Ifølge Lars Kroot er svaret klart:

Start med kørerne.

De ekstra point til vinderen og bonus for at slå teamkammeraten gør kører-kategorien endnu vigtigere. Strategien? Vælg et par af de helt dyre profiler fra favoritfeltet i Motor Manager – og supplér med solide navne fra midterfeltet, der kan levere stabilt og slå deres interne rival.

To veje til succes

I podcastens indledning kommer Lars Kroot med to potentielle veje, som bygger på hvilke motorer, man tror klarer sig bedst i det Australske Grand Prix. 

Tror du mest på en Mercedes-motor eller en Ferrari-motor?

Vil du høre hele Formel 1 manager-analysen og den fulde gennemgang af feltet, reglerne og de potentielle faldgruber?

Så finder du Klubhuset-optakten til Motor Manager 2026 dér, hvor du lytter til podcast – klar til at give dig et forspring, før startlysene slukker.

Gør sporten sjovere. Og tag første stik i kampen om håneretten.

Del med dine venner - det giver god manager-karma
Ingen kommentarer
Skriv en kommentar

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *