Det svære anførervalg & frække Frankfurt

Den store udfordring i runde 5 bliver anførervalget. Skal Haaland, Mbappe, Neymar eller Osimhen bære anførerbindet. I Klubhuset gås der med Haaland pga. lidt bekymring omkring PSG’s form.

5. runde af Champions Manager starter tirsdag kl. 18.45, hvor FCK – Sevilla og Salzburg – Chelsea åbner runden. Klubhuset guider dig til dine kaptajn-valg og har bl.a. fidus til en brandvarm dansker i Frankfurt.

I denne uges podcast består Klubhuset som altid af vært Andreas Vidførle samt medvært Nikolai Linares.

Det svære anførervalg

De oplagte anførervalg til den forestående runde skal komme fra PSG i form af Mbappe eller Neymar, fra Haaland i Manchester City eller fra Napoli i form af Raspadori, Osimhen eller Kvaratskhelia.

Tabellen kan forhåbentlig hjælpe til med at gøre netop dit anførervalg lidt lettere.

SpillerKlubModstanderOdds for at de vindeKampe i sæsonenMål i sæsonenxG90assists
MbappePSGM. Haifa1,0914120,861
NeymarPSGM. Haifa1,0916120,769
HaalandMan CityDortmund1,6015201,123
OsimhenNapoliRangers1,25841,061
RaspadoriNapoliRangers1,251350,391
KvaratskheliaNapoliRangers1,251470,368

Podcasten til Champions Manager

For flere anbefalinger til Champions Manager,  så tag og lyt til podcasten og hør hvem Klubhuset sætter på deres fælleshold til runde 5. Du kan høre podcasten her:

 

Klubhusets hold til runde 5

 

Klubhusets anbefalinger

Den billige
Juan Jesus
Napoli
2.521.000
vs. Rangers FC

Napolis fantastiske sæson fortsætter og en af de spillere der forventes at starte inde mod Rangers er den normale bænkspiller Juan Jesus. Napoli har et vigtigt opgør mod Roma i Serie A, hvorfor rotation er vigtig i Pizza-byen. Hjemme mod Rangers bør der være plads til at spare spillere. Jesus har spillet to kampe fra start og har scoret 1 mål.

Den frække
Daichi Kamada
Eintracht Frankfurt
3.693.000
vs. Marseille

Han blev rost forud for runde 1 i CL og forud for runde 1 i Bundes Manager, men ingen af stederne har managerspillerne tager japaneren til sig. Men det burde de. For Kamada har i 9 Bundesliga kampe scoret 6 mål og i CL er det blevet til 1 scoring i 4 kampe. Han er ligeledes den Frankfurt spiller med højst xG i sæsonen.

Anførervalget
Erling Håland
Manchester City
10.408.000
vs. Borussia Dortmund

Erling skal møde sin gamle klub Dortmund og vil være motiveret på hans tidligere hjemmebane Signal Iduna Park. Med 20 mål i 14 kampe er det svært at komme uden om Haaland – selvom modstanderen er et defensivt stærkt Dortmund hold.

Top 3: køb
Handel lukker om:
455
1. Erling Håland
Manchester City
10.415.000
342
2. Victor Osimhen
Napoli
5.640.000
323
3. Khvicha Kvaratskhelia
Napoli
4.824.000
-485
1. Steven Bergwijn
Ajax Amsterdam
3.772.000
-437
2. Robert Lewandowski
FC Barcelona
10.376.000
-354
3. Kenneth Taylor
Ajax Amsterdam
2.592.000
Skift ud

Hvis du vil have flere managertips fra Klubhuset, så kan du abonnere på podcasten.

Abonner her:

Apple PodcastsSpotifySoundCloudSpreaker

 

 

 

Del med dine venner - det giver god manager-karma
Ingen kommentarer
Skriv en kommentar

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *