Holdet blog

Halvvejs status: Top & flop i Premier Manager

11. runde i Premier Manager – Efterår 2018 er afviklet. Det betyder samtidigt, at vi nu er halvvejs i spillet, hvilket er en oplagt mulighed for evaluere. I denne blog kigger vi tilbage på dem, der har leveret og skuffet.

Spilstarten i Premier Manager er altid flittigt imødeset. Man indgår væddemål med vennerne, laver detaljeret research og justerer konstant på sit hold. Spørgsmålet er blot, om det virkede? Nogen spillere virkede uundværlige og opnåede en voldsomt popularitet. Andre blev overset. Alt dette kigger vi nærmere på i denne blog, hvor vi også kaster Mads Junkers tips under luppen.

De bedste i Premier Manager

Vi starter med de gode nyheder: Hvem har leveret? Kigger vi alene på, hvem der har skaffet sine ejere mest vækst, ser det således ud:

NavnVækstVærdiIndeks
Sergio Agüero1.750.0009.750.000179
Eden Hazard1.680.0009.680.000174
Raheem Sterling 1.594.0009.584.000166
Mohamed Salah1.332.00011.332.000118
Ederson Moraes1.305.0008.305.000157
Harry Kane1.202.00011.202.000107
Alison Becker1.177.0008.177.000144
Pierre-Emerick Aubameyang1.162.0009.662.000120
Aymeric Laporte1.145.0006.145.000186
Alexandre Lacazette1.137.0007.637.000149

Agüero har indtjent mest af alle

Serigo Agüero er en ikke overraskende topscorer, både målt på vækst og mål. Forud for sæsonen var der meget snak, om frygten for rotation på Guardiolas mesterhold. Agüero har da ofte også måtte nøjes med 60-70 minutter i kampene, men han er startet i hver og én, og oftest med mål til følge. Hele 28% fandt plads til argentineren fra spilstart, og den tillid er de virkelig blevet belønnet for.

Det er dog også interessant at bemærke, at nummer to på listen, Eden Hazard, blot var ejet af cirka 1 ud af 20 managers ved spilstart. Med til Hazards høje vækst hører det, at han også har registreret den højeste vækst i én runde af alle indtil videre. Det skete i runde 5, hvor et hattrick inkasserede ham en vækst på 569.000. I daværende runde var hans popularitet endnu blot vokset til 10%. Hazard havde sandsynligvis indtjent mest af alle, hvis ikke en skade havde holdt ham ude på det seneste.

Aymeric Laporte, der rangerer som den bedste til prisen af de listede spillere, havde et ejerskab på sølle 0.6% forud for første runde. Det svarer til, at blot 1 ud af 200 hold havde tillid til franskmanden. Kigger vi på de 10 mest populære spillere ved spilstart, finder kun Serigo Agüero, Harry Kane og Mohamed Salah vej til ovenstående tabel. De havde et ejerskab på hhv. 28%, 20.4% og 32.2% forud for første runde.

Kipper vi lidt med dannebrog, har vores egen Pierre-Emil Højbjerg med sin lave startpris på 2.500.000, imponeret på et svagt Southampton-hold. Hele to mål er det blevet til, endda to kampe i træk, tilbage i runde 4 & 5.

Bedste hold efter 11. runde

Team of the Season - Premier Manager (Halvvejs status)

Skuffelserne

Hvor der er overraskelser, er der naturligvis også skuffelser. Det vil de 19.4%, der forud for spilstart, havde fundet plads til Jack Wilshere, nikke genkendende til. Den tidligere Arsenal-komet var Premier Managers mest foretrukne midtbanespiller, men det har ikke lade sig afspejle i væksttotalen. Allerede i første runde gav Wilshere -40.000, og han har efterfølgende også givet minus i alle efterfølgende runde. Samlet set – 169.000 henover de første 11 runder. Det har kun seks gjort værre.

Hoilett har været den største fiasko

Den værste af dem alle, er Cardiff-kanten, David ‘Junior’ Hoilett. Canadieren har aldrig været nogen managerfavorit, men som Cardiffs næst dyreste spiller med 9 mål og 11 assists i forrige sæson, havde man nok forventet mere. Hoilett har hverken scoret, assisteret eller sågar haft en afslutning på mål i denne sæson. Til gengæld er det blevet til gule kort og stribevis af nederlag. Det har siden spilstart “indtjent” ham -233.000.

Det er altid let at pege fingre, men afslutningsvis vil jeg gribe i egen barm. Forud for spilstart havde mange inklusiv jeg øjnene rettet imod Chelseas Callum Hudson-Odoi, som til 2.000.000 kunne frigøre midler andre stedet. Den unge englæder havde spillet meget og godt i sæsonoptakten, og så ud til at henvise Willian og Pedro til bænken. Det lød næsten for godt til, at være sandt. Og det sig også at være. Med et ejerskab på 13.5%, sad mange skuffet og overraskende tilbage, da Hudson-Odoi allerede ved første kamp var helt ude af truppen. Det skulle vise sig at blive normen. Den unge englæder har endnu ikke været i aktion i ligaen.

Set med danske briller har Christian Eriksen nok heller ikke leveret op til mange managers forventninger. På trods af kun 0 mål og 2 assist, så har mange sejre har kastet 396.000 af sig i de første 11 runder. Tallet havde været højere uden Eriksens skade, der har holdt ham ude af flere kampe.

Junker har leveret varen

Her midtvejs i Premier Manager er det også på tide at kigge nærmere på dem, der har været modige nok til at kloge sig. Én af dem er Mads Junker. Hver uge har han trofast kommet med tre anbefalinger i sine manager optakter, og overordnet set med fin succes.

Her er status på hans anbefalinger indtil videre.

JokerenVærdiSikre
Runde 1Richarlison (196.000)J. Milner (122.000)M. Salah (212.000)
Runde 2R. Perreira (152.000)Richarlison (174.000)S. Agüero (484.000)
Runde 3H. Mhkitaryan (64.000)M. Guendouzi (34.000)M. Salah (182.000)
Runde 4J. McArthur (-24.000)L. Moura (-14.000)S. Agüero (94.000)
Runde 5Jonny (92.000)A. Lacazette (54.000)E. Hazard (569.000)
Runde 6O. Giroud (22.000)M. Özil (52.000)R. Sterling (162.000)
Runde 7M. Doherty (152.000)R. Jimenez (122.000)S. Agüero (152.000)
Runde 8A. Knockaert (52.000)K. Trippier (92.000)H. Kane (42.000)
Runde 9J. Murphy (181.000)S. Cook (62.000)S. Agüero (212.000)
Runde 10J. Madison (14.000)C. Cathcart (112.000)M. Salah (274.000)
Runde 11G. Diangana (96.000)R. Barkley (34.000)E. Hazard (102.000)
Sum995.000/ 90.450 i snit844.000/76.730 i snit2.485.000 /226.000 i snit

En anden der har stukket næsen frem er undertegnet, Frederik Ingemann, og i al beskedenhed med en vis succes. Forud for hver runde har jeg skrevet optakter med tips & tanker, og delt mit hold med jer læsere. Heldigvis er den potentielle offentlige ydmygelse er udeblevet, da jeg i øjeblikket ligger nummer 168. Du finder mine optakter på Facebook-siden Maniager.

 

 

Del med dine venner - det giver god manager-karma
Ingen kommentarer
Skriv en kommentar

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *